YUSUF KAPLAN ‘TANTAVİ’DE KIŞ AKŞAMLARI’NIN KONUĞU OLDU
Ara
Hızlı Menü
Diğer Haberler
Tüm Haberler
Meram’ın kış akşamlarına renk katan ‘Tantavi’de Kış Akşamları’ Yazar Yusuf Kaplan’ı ağırladı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ‘Gençlik ve Medeniyet’ söyleşisinde Kaplan, geleceği inşa etmenin yolunun ancak asırlık düşünerek mümkün olduğunu ifade ederek ‘’Günübirlik düşünce yanlızca günü kurtarır’’ diye konuştu.

Yazar Yusuf Kaplan birbirinden değerli isimleri ağırlayan ve bambaşka bir güzellikte yaşanan ‘Tantavi’de Kış Akşamları’ etkinliklerinin konuğu oldu. Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da gençlerle birlikte dinleyiciler arasında yerini aldı.

 

‘’GELECEĞİ ANCAK ASIRLIK DÜŞÜNEREK İNŞA EDEBİLİRİZ’’

 

Söyleşisinin önemli bölümünde ideal gençlik, gelecek ve medeniyet tasavvurundan bahseden Kaplan, bunun için bu ülkenin insanlarının ve bütün müslümanların altında toplanabileceği bir gökkubbenin inşa edilmesi gerektiğini söyledi. Müslümanların bunu daha önce Buhara’da, Nişabur’da, Semerkand’ta ve Bağdat’ta başardığını ifade eden Kaplan, “Biz öncelikle şuna karar vermeliyiz; günübirlik mi düşüneceğiz yoksa asırlık mı? Ne olursa olsun asırlık düşündüğümüz zaman asırları şekillendirebiliriz. Geleceği şekillendirebiliriz. Günübirlik düşünürsek sadece günü kurtarırız. Geleceği inşa edemeyiz. Bizim geleceği kurmamız lazım. Geleceği kurmak için de asırlık düşünmemiz gerek’’ diye konuştu.

 

‘’BATI BİZİ NEREDEN VURACAĞINI BİLİYOR’’

 

Batıdaki oryantalistlerin hedef haline getirdikleri üç sorunları olduğunun da altını çizen Kaplan, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘’Birincisi Gazali’yi vurmaya çalışıyorlar. İkincisi Osmanlıyı unutturmaya çalışıyorlar. Üçüncüsü de Hz. Peygamber’in konumunu sarsmaya çalışıyorlar. Sünneti ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Buradaki ortak noktaya dikkat edin. Gazali de Osmanlı da Hz. Peygamber de kurucudur. Batı nereden vuracağını biliyor. ‘Gazali akla darbe vurdu. İslam düşüncesi 12. 13. yüzyıldan itibaren durdu’ diyorlar. Ama esasında Gazali bin yılı kurdu. Gazali bugün bile bize çok ciddi bir şeyler söylüyor. O ehli sünnet omurgayı kuran isimdir. Onun çeyrek asırda kurduğu ehli sünnet omurga insanlık tarihinin bin yıllık insanlık tarihini yapan bir medeniyet atılımının kaynağıdır’

Programın sonundan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Yazar Kaplan’a Meram tarihine dair yayınları hediye ederken, Tantavi’de Kış Akşamları etkinliklerine değer katan ‘Gençlik ve Medeniyet’ söyleşisi için kendisine teşekkür etti.

Haber Görselleri

Yayın Tarihi: 05 Şubat Pazar - 2023 11:45:00
Diğer Haberler Tüm Haberler