YATILI ÖĞRENCİLERİN EŞOFMANLARI MERAM’IN BU TESİSİNDE ÜRETİLİYOR
Ara
Hızlı Menü
Diğer Haberler
Tüm Haberler
Meram Belediyesi ile Meram İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından başlatılan kurslara katılan kadınlar gerçekleştirdikleri üretimlerle hem aile hem de ülke ekonomisine önemli katkı sağlıyorlar. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Türkiye’nin 58 ilinde eğitim gören 56 bin yatılı öğrencinin eşofmanlarını üreten kursiyerleri ziyaret etti.

Meram Belediyesi ile Meram İlçe Halk Eğitim Merkezi tarafından, Meram Belediyesi’nin sosyal tesislerinde gerçekleştirilen mesleki eğitim kurslarına katılan kadınlar başarılarıyla göz dolduruyor. Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Meram İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recai Şentürk ile birlikte kursiyerleri ziyaret ederek eğitim alan ve üretim yapan kadınlarla bir araya geldi. Başkan Kavuş, Şentürk’ten eğitim ve üretim süreçleri hakkında bilgi aldı. Yaptıkları çalışmaların tüm Türkiye’de ses getirdiğini ifade eden Şentürk, başlatılan eğitimlerin pek çok açıdan etkili olduğuna vurgu yaparak, “Bu kurslar kadınlarımız için hem hobi hem de üretim anlamında çok ciddi sonuçlar doğurdu. Kadınlar, eğitimleri sonrasında başladıkları üretimlerde çok büyük oranlarda ciro yaptılar” dedi.

 

BAŞKAN KAVUŞ; “KADINLARIMIZIN ELLERİNE EMEKLERİNE SAĞLIK” 

 

Meram Belediyesi’ne ait 4 ayrı tesiste, 6 branştaki 9 kursta 252 kadının eğitim aldığını ifade eden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü ile birlikte yine iki tesiste gerçekleştirilen üretimlerin milyonlarca liralık katma değere dönüşerek tüm Türkiye’ye örnek teşkil ettiğini belirtti. Merkezin birçok şehirdeki sporcu öğrencilerin ayakkabılarını yaparak sektörde bir numara haline geldiğini hatırlatan Başkan Kavuş, şimdi de tekstil noktasında önemli bir atılım gerçekleştirildiğini ifade etti. Meram Belediyesi’nin temin ettiği makine ve ekipmanlarla başlayan üretim süreci ile 58 ilde bulunan yatılı bölge okullarında okuyan 56 bin öğrencinin eşofmanlarının bu tesislerde üretildiğini kaydeden Başkan Kavuş, “Bu girişim Türkiye’de eşine az rastlanacak, örneği az olan işlerdir. Bu nedenle çok kıymetli. Bu başarı, kurslarımızın ne denli faydalı olduğunu gözler önüne seriyor. Hepsinin ellerine emeklerine sağlık. Hanımlarımız bu noktada gayret gösterdikçe bizler de yanlarında olmaya devam edeceğiz” dedi. Başkan Kavuş, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü ve eğitmenlerine de bu başarı için teşekkür etti.

 

BAŞKAN KAVUŞ; “YAPILAN ÜRETİM HEM AİLE HEM ÜLKE BÜTÇESİNE CİDDİ KATKI SAĞLIYOR”  

 

Başkan Mustafa Kavuş, yaptığı açıklamada ayrıca şu görüşlere yer verdi; “Kursiyerlerimiz, tesislerimizde teorik eğitimlerini sürdürürken üretim de gerçekleştiriyorlar. Kendilerini önemli ölçüde geliştiriyor ve her biri piyasada bir iş yerinde çalışabilecek seviyeye geliyor. Moda tasarımından el sanatlarına, yiyecek içecek hizmetleri kurslarından mefruşat ve trikotaj kurslarına kadar geniş bir yelpazede gerçekleştirilen eğitimlerimizde kursiyerlerimiz aile bütçelerinin yanında ülke ekonomisine de önemli katkı sunuyor. Mesela, Türkiye’deki yatılı bölge okullarında öğrenim gören öğrencilerin eşofmanlarını üretirken 27 milyon TL’lik bir değer üretiyorlar. Bu rakam düşünüldüğünde başarının boyutları daha iyi anlaşılacaktır. Burada eğitim alan hanım kardeşlerimiz, nitelikli, özverili, disiplinli bir çalışma sergileyerek üretime ve bütçeye bu denli önemli katkı sunarken diğer taraftan da hem hayata katılıyor hem de sanatsal yeteneklerini gün yüzüne çıkarıyor. Biz de bu girişimden çok mutluyuz. Hangi yönden bakarsanız bakın bu bir ‘kazan kazan’ projesidir.”

 

            KADINLAR EĞİTİMLERİN ARDINDAN ÜRETİM SÜRECİNE KATILIYORLAR

 

Başkan Kavuş’un ziyaretinde kurslar ve kursiyerler hakkında bilgi veren Moda Tasarımı ve Giyim Teknolojisi Eğitmeni Çiğdem Özdemirkan da, Meram Belediyesi Osman Gazi Sosyal Tesisi Döner Sermaye Atölyesinde kadınların istihdamı ve aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla üretim süreci gerçekleştirdiklerini ifade etti. Atölyede kursiyerlerin öncelikle temel bir eğitimden geçirildikten ve belirli bir niteliğe kavuştuktan sonra üretim sürecine dahil edildiklerini kaydeden Özdemirkan, üretimin bant usulü gerçekleştirildiğini ve bu nedenle ürünlerde kalite standardının yakalandığını söyledi. Kurslara katılan kadınlar da Osman Gazi Sosyal Tesisi’nde gerçekleşen eğitimlerden memnuniyetlerini dile getirerek, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’a, Meram İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Recai Şentürk’e ve eğitimcilerine teşekkür ettiler.

 

Kurslar hakkında bilgi:

Osman Gazi Sosyal Tesisleri’nde Moda Tasarımı ve Giyim, El Sanatları, Trikotaj Teknolojileri ile Yiyecek İçecek Hizmetleri Kursu,

Loras ve Çomaklı Sosyal Tesisleri’nde El Sanatları Kursları,

Kovanağzı Sosyal Tesisleri’nde Mefruşat ve El Sanatları kursları verilmektedir.

Haber Görselleri

Diğer Haberler Tüm Haberler