MERAM’DA SREBRENİTSA KATLİAMININ YIL DÖNÜMÜNDE ANLAMLI SERGİ
Ara
Hızlı Menü
Diğer Haberler
Tüm Haberler
Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Srebrenitsa katliamının yıldönümünde anlamlı bir sergi açıldı. Fotoğraf sanatçısı Hakan Aydın’ın objektifinden, Bosnalıların katliamı unutmamak adına her yıl düzenledikleri 30 kilometrelik ‘Marş Mira’ yürüyüşünden karelerin bulunduğu ‘İnsanlığın Vicdanında Srebrenitsa’ sergisi 14 Temmuz’a kadar açık kalacak.

11 Temmuz 1995'te, Avrupa'nın gözü önünde yaşanan ve 8 bin 372 masumun şehit edildiği Srebrenitsa Soykırımı'nı unutmamak ve unutturmamak adına Meram Belediyesi ve Konya Fotoğraf Amatörleri Derneği KONFAD ile birlikte anlamlı bir sergi düzenledi. Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen sergide, Bosna’da gerçekleştirilen  Marş Mira’dan (Barış Yürüyüşü) kareler, fotoğraf sanatçısı Hakan Aydın’ın objektifinden yansıyor.

 

SANATÇI AYDIN; “FOTOĞRAFLARI AĞLAYARAK ÇEKTİM”

 

Serginin açılışına Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, fotoğraf sanatçısı Hakan Aydın, Konya Fotoğraf Amatörleri Derneği Başkanı Erkan Mumcu ve vatandaşlar katıldı. Sergide yer alan fotoğraflar ve Bosnalıların yaşadıkları acıları hakkında bilgi veren Hakan Aydın, “Bu fotoğraflarla bir kişide dahi farkındalık oluşturabilirsem ne mutlu bana” diye konuştu. Bu fotoğrafları çekmenin kendisi için kolay olmadığını söyleyen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü; “20-25 yıl sonra çocuğunun tabutuna sarılan annenin fotoğrafını çekmek çok zordu. Özellikle son günkü fotoğrafları ağlayarak çektim. Ama unutmamak ve unutturmamak için çekmeye mecburdum.” KONFAD Başkanı Erkan Mumcu da hem sanatçıya hem sergiye ev sahipliği yapan Meram Belediyesi’ne hem de hassasiyetlerinden dolayı Başkan Mustafa Kavuş’a teşekkür etti.

 

            BAŞKAN KAVUŞ; “KATLİAMIN DERİN ACILARI TARİFSİZ VE İLK GÜNKÜ KADAR TAZE”

 

Srebsenitsa Katliamı'nı unutmamak adına düzenledikleri serginin kendileri için fazlasıyla hüzünlü, derin ve anlamlı olduğunun altını çizen Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da, katliamın acısının tüm yüreklerde hala ilk günkü gibi taze olduğuna vurgu yaptı. Srebrenitsa Katliamında şehit olan tüm Bosnalıları rahmetle yad eden Başkan Kavuş, “Annelerin gözyaşları hala yüreklerimizi yakıyor. Yetimlerin çığlıkları hala kulaklarımızda. Biz Bosna ile kardeşten öteyiz. Ayrı bedenler taşıyoruz belki ama aynı kişiyiz, aynı canız. Bu, tarih boyunca hep böyle oldu. Onların ayağına bir diken batsa acısını biz buradan duyarız. Aliya İzzetbegoviç’in bize emaneti olan bu insanların yaşadığı acılar bizler için bugün bile tarifsiz. Bu sergi ile aynı acıları birkez daha yaşıyoruz. Kardeşlerimizin acısına ortak olmak ve çocuklarına gerçekleri göstermek isteyen hemşerilerimiz 14 Temmuz'a kadar bu sergiyi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyaret edebilirler. Sergide eserleri yer alan Hakan Aydın’a ve sergiye destek veren KONFAD’a hassasiyetlerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.  

 

Başkan Kavuş’un konuşmasının ardından serginin açılışı gerçekleşti. Ziyaretçiler, sanatçı Hakan Aydın’ın eşliğinde sergiyi gezerek fotoğraflar, Marş Mira Yürüyüşü ve katliam hakkında bilgi aldılar.

Haber Görselleri

Diğer Haberler Tüm Haberler