KONYA’DA BİRBİRİNDEN NADİDE ESERLERLE TARİHE YOLCULUK
Ara
Hızlı Menü
Diğer Haberler
Tüm Haberler
Konya’da ilk defa düzenlenen yazma eser sergisi “Anadolu Ârifleri ve Âlimleri” temasıyla Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı. Mevlânâ’dan İsmail Ankaravî’ye, İbn Arabî’den talebesi Sadreddin Konevî’ye, Yunus’tan Sarı Abdullah Efendi’ye kadar pek çok âlim ve ârifin eserlerinin yer aldığı sergi 18 Aralık tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı tarafından düzenlenen “Anadolu Ârifleri ve Âlimleri” Yazma Eser Sergisi, Meram Belediyesi Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı. 18 Aralık tarihine kadar gezilebilecek olan serginin açılışına Konya Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar, Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Konya Müze Müdürü Ömer Faruk Türkan, Konya Vakıflar Bölge Müdürü Nurullah Osmanlı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, Kızılay Konya Şube Başkanı Hüseyin Üzülmez ile sanatseverler katıldı.

 

Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Konya’da yaşamış, burada eser vermiş, talebeler yetiştirmiş ârif ve âlimlerin eserlerinin yer aldığı sergide, Mevlânâ’dan İsmail Ankaravî’ye, İbn Arabî’den talebesi Sadreddin Konevî’ye,  Yunus’tan Sarı Abdullah Efendi’ye kadar pek çok âlim ve ârifin eserleri sergileniyor. Mesnevî’nin günümüze ulaşan en eski yazma nüshalarından birinin yanı sıra Yunus Emre Dîvânı’nın Süleymaniye Kütüphanesi’nde bulunan en eski nüshası ile Konya kadısı ve Anadolu başkadısı büyük âlim Urmevî’nin Osmanlı coğrafyasına yayılan ve medreselerde uzun yıllar ders kitabı olarak okutulan eserleri de ilk defa Konya’daki sergide yerini aldı. Daha önce sadece Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi ve Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen serginin Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde ki açılış töreni, okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 

            VALİ YARDIMCISI BEKARLAR: “BU SERGİNİN DEĞERİ KONYA’DA BİLİNECEK”

Konuşmasına, gerçekleştirilmesi adına büyük emekler verilen serginin Konya’ya taşınmış olmasından duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan Konya Vali Yardımcısı Faruk Bekarlar, bu kıymetli eserlerin Konya ile buluşmasını sağlayan tüm isimlere tek tek teşekkür etti. ‘Altının değerini sarraf bilir’ kabilinden bu serginin değerinin de Konya’da yaşayan pek çok insan tarafından bilineceğinden şüphesi olmadığının altını çizen Vali Yardımcısı Bekarlar, “Şehrimiz böyle güzel etkinliklere ev sahipliği yapmaya, insanımızda bu eserleri görmeye devam edecektir inşallah” diye konuştu.

 

TÜRKİYE YAZMA ESERLER KURUMU BAŞKANI MACİT; “DÜNYA STANDARTLARINDA ÇOK NADİR YAPILAN BİR SERGİDİR”

 

Böylesi önemli bir serginin Türkiye genelinde daha önce sadece iki kere yapıldığına dikkat çekerek sözlerine başlayan Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Muhittin Macit ise şu görüşlere yer verdi; “Böylesi bir sergi daha önce ‘Mürekkebin İzi’ ismiyle Beştepe Millet Kütüphanesi’nde, Kutsal Risalet Yazma Mushaf Sergisi’ ismiyle de Atatürk Kültür Merkezi’nde açılmıştı. Üçüncüsü Meram Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde açıldı. Nitelikli yazma eserler sergisi, çeşitli nedenlerle dünya standartlarında çok nadir yapılan bir sergidir. Yazma eserleri bir yerden bir yere taşımak ve sergilemek zor bir iştir. Bu salon olmasaydı böyle bir sergiyi gerçekleştirmek de mümkün olmayacaktı. Bunun gerçekleşmesinde büyük emek veren Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş’a şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

 

BAŞKAN KAVUŞ; “ANADOLU’NUN İLMİNİ, İRFANINI VE ALİMLERİNİ BUGÜNLE VE YARINLA BULUŞTURUYORUZ” 

 

“Anadolu Ârifleri ve Âlimleri” temasıyla, Konya’da ilk defa düzenlenen yazma eser sergisinin açılışında konuşan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş da, böylesi anlamlı bir sergiye ev sahipliği yapmış olmaktan dolayı duyduğu gurur ve mutluluğu dile getirdi. Geçmişteki alim ve ariflerin fikirlerini, düşüncelerini, eserlerini, miraslarını yaşatmak adına verilen çaba ile onlara karşı olan vefa borcunun bir kısmını ödeme gayretinde olduklarını ifade eden Başkan Kavuş, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu sergiyi ihtişamlı yapan şey öncelikle ismi; “Anadolu Ârifleri ve Âlimleri.” Her birinin, hayatları, fikirleri, düşünceleri ve mücadeleleri üzerine yüzlerce ciltlik kitap yazılsa az gelecek insanlardır onlar. Her biri ruh ve hakikat dünyamızın kahramanları, ilim denizinin damlaları, kültürümüzün, medeniyetimizin, dinimizin ve dilimizin nefesi olmuştur. İşte ev sahipliği yaptığımız bu sergi ile Anadolu’nun, ilmini, irfanını ve alimlerini bugün ve yarınla buluşturuyoruz. Burada eserleri bulunan tüm alim ve arifleri rahmet ve minnetle anıyor, sergimizin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

 

Konuşmaların ardından serginin açılış kurdelesi kesilirken salonu gezen katılımcılar, birbirinden nadide eserleri inceleyerek bilgi aldı.

 

Sergi 18 Aralık 2022 tarihine kadar Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde ziyarete açık olacak.

Haber Görselleri

Diğer Haberler Tüm Haberler