Akıllı Atık Yönetim Sistemi
Ara
Hızlı Menü
Akıllı Atık Yönetim Sistemi
Meram Belediyesi, dijitalleşen dünya ile birlikte hizmetlerine yenilikler getirmeye devam ediyor. Daha az iş gücü ve atıkların daha verimli şekilde toplanabilmesi adına Meram’daki çöp konteynerlerinde sensörler kullanılmaya başladı. Akıllı atık yönetim sistemi ile çöp konteynerlerindeki doluluk oranı uzaktan takip edilecekken oluşabilecek yangınların da önüne geçilecek. Mevlana Kalkınma Ajansı’nın destek verdiği proje, yaklaşık 1 Milyon TL’lik uygun bir bütçeyle faaliyete geçirilirken tasarrufa büyük ölçüde katkı sağlayacak.

DOLULUK ORANLARINA GÖRE OTOMATİK ROTA OLUŞTURULUYOR
Meram Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada projeye dair bilgi verilirken, “Çöp konteynerlerine yerleştiren sensörler sayesinde akıllı sistem atık yönetiminde çöp konteynerlerinin doluluk oranları ve ısıları kontrol ediliyor. Yine takibini online olarak gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda doluluk oranlarına göre araçlarımıza otomatik rota oluşturarak konteynerlerin kapasitesi dolmadan boşaltım işlemini gerçekleştiriyoruz” denildi.

YANGIN RİSKİNE KARŞI ISI UYARISI VERİYOR
Akıllı şehir atık yönetim sisteminin ekonomik ve zaman tasarrufuna büyük katkı sağladığına dikkat çekilen açıklamada, “Çöp konteynerine yerleştirilen sensörler doluluk oranının yanı sıra ısı ve sıcaklık artışı ile ilgili de bize bilgi veriyor. Daha önce çöp konteynerine atılan ateşli atıklar yangına ve maddi zarara sebep vermekteydi. Sensörler sayesinde ısı artışı olduğunda sistemimize uyarı bildirimi geliyor ve yangın tahlikesine karşı tedbir almamıza olanak sağlanıyor. Ayrıca bu sistem, çevre kirliliği, kötü görüntü ve çöp kokusu problemlerini de asgariye indirmektedir” şeklinde görüş belirtildi.

AKILLI ATIK YÖNETİM SİSTEMİ BİR ÇOK AVANTAJ SAĞLIYOR
Akıllı Atık Yönetim Sistemi bir çok avantajı beraberinde getirirken az işgücü ve az zamanda verimli atık toplama yapılması, atıkların çevreye olan olumsuz etkilerini minimum seviyeye düşürülmesi, daha temiz ve düzenli bir şehir planı, gereksiz ve çok alanda bulunan konteyner sayılarını azaltmak ve çevre estetiğine katkı sunmak, daha uzun aralıklarla toplama yaparak toplama esnasındaki gürültü, koku kirliliği ve trafik yoğunluğunu azaltmak ve çöp konteynerine atılan ateşli atıklar nedeniyle yanma sorununun ortadan kaldırılması hedefleniyor.
Bu Projeyi Sosyal Medyada Paylaşın
Proje Durumu Başlandı
Proje Başlangıç Tarihi
01.09.2022
Ön Görülen Tamamlanma Tarihi
11.11.2022
Proje Fotoğrafları