BAŞKAN KAVUŞ: “MERAM’I YEŞİLİ VE DOĞASIYLA GELECEĞE HAZIRLIYORUZ”
Ara
Hızlı Menü
Diğer Haberler
Tüm Haberler
Son dönemde gerçekleştirilen yatırım ve çalışmalarla Meram’ın yeşil dokusu her geçen gün daha da güçleniyor. Meram’ın yeşil dokusunun son üç yılda yaklaşık 700 bin metrekare artırıldığına vurgu yapan Meram Belediye Başkanı Musafa Kavuş, geçmişten günümüze yeşiliyle nam yapmış Meram’ı mazisinden daha yeşil günlere hazırladıklarını kaydetti.

 

Doğal sit alanları, tertemiz havası, hayat veren suları, rengarenk doğası ve bünyesinde barındırdığı yeşilin her tonuyla şöhreti ülke sınırlarını aşan Meram, çok daha güçlü bir yeşil doku için hazırlanıyor. Özellikle son üç yılda gerçekleştirilen çevre yatırımlarıyla mazisinden çok daha yeşil günlere hızla koşuyor. Bu çerçevede bu dönemde Meram’ın yeşil dokusunun yaklaşık 700 bin metrekare artırıldığına vurgu yapan Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, tüm gayretlerinin ‘Yeşil Meram’ algısını daha da güçlendirmek için olduğunu belirtti.

 

            BAŞKAN KAVUŞ; “YEŞİL VE ÇEVRE ÇALIŞMALARIYLA MERAM ESKİSİNDEN DAHA İHTİŞAMLI DOĞAL GÜZELLİĞE KAVUŞACAK”

 

Bu noktada Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin büyük destekleri olduğunu hatırlatan Başkan Mustafa Kavuş, “2019-2020 ve 2021 yıllarında ilçeye 30 yeni park kazandırdık, 12 parkımızı yeniledik, 60 yeni mahalle koruluğu oluşturduk. Bunun yanı sıra Meram Dutlu Millet Bahçesi’ne 100 bin m²’lik yeni bir alan daha kazandırdık. Yaklaşık 700 bin adet fidan ve bitkiyi toprakla buluşturduk.  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle de Meram’ın tarihi bölgesi tarihi Meram Köprüsü çevresi ve Aydınçavuş eskisinden daha ihtişamlı bir görünümle hemşehrilerimize hizmet vermeye hazırlanıyor. Yine ilçemiz sınırları içinde bulunan Konya Millet Bahçesi 108 bin m²’lik bir alanda hızla tamamlanıyor. Büyük Larende Dönüşümü de ilçemize ve şehrimize yeni bir yeşil ve sosyal alan kazandırılacak. Yeniyol ile Yaka Caddelerimizin kesişiminde bulunan 18 bin m²’lik alanda oluşturduğumuz üzüm bağı ve meyve bahçesi hem ilçemizin yeşil alan miktarına hem de turizmine önemli katkı sunacak. İlçenin turizmine katkı sunan bir diğer yatırım olan 80 Binde Devr-i Alem Parkı her geçen gün daha fazla ilgi çekiyor. Hali hazırdaki yatırımlara devam edenler de eklenince Meram mazisindeki ihtişamına kavuşacak, hatta belki de geçecek. Tüm bunlar için destek veren herkese hemşehrilerim adına şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

 

            BAŞKAN KAVUŞ; “ÇEVRE ÇALIŞMALARINDA AÇIK BİR NOKTA BIRAKMAMAYA GAYRET EDİYORUZ”

   

Geleceğe çok daha yaşanabilir bir kent bırakmak amacıyla tüm çevre yatırımlarına değer verdiklerini ve desteklediklerini kaydeden Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, bu çerçevede sıfır atık hedefine ulaşma adına ciddi bir çalışma yürüttüklerini de ifade etti. Başkan Kavuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın öncülüğünde başlatılan ‘Geri Dönüşüm Seferberliği’ne Meram Belediyesi olarak ilk günden bu yana yoğun bir destek verdiklerini söyledi. Başkan Kavuş, şunları söyledi; “Farkındalığı artırmak amacıyla sürdürdüğümüz eğitimlerden seminerlere, hedefe ulaşmamızı kolaylaştırmak için kurduğumuz atıkları kaynağında ayrıştıran sistemimizden ihtiyaç hissedilen tüm noktalara yerleştirdiğimiz ‘Geri Dönüşüm Kutuları’na, ‘Atık Getirme Merkezi’mizden ilçenin dört bir yanına yerleştirdiğimiz ‘Kıyafet Kumbaraları’na kadar bu alanda her noktada var olmaya, hiçbir açık nokta bırakmamak adına yeni projeler üretmeye devam ediyoruz. Okullarımızda çocuklarımıza ve kapı kapı dolaşarak hemşehrilerimize de geri dönüşümün önemini anlatıyoruz. Bugüne kadar onbinlerce çocuğumuza ve hemşehrimize ulaşmayı başardık. Ekiplerimiz, geri dönüşüm çalışmaları kapsamında kağıt, plastik, metal, cam, atık pil, elektronik atık olmak üzere 6 farklı türde atığı kaynağında ayrı toplamaya devam ediyor. Ayrıca 1.Sınıf Atık Getirme Merkezinde de 13 sınıf atığın kabulü gerçekleştiriliyor. Burada toplanan atıklar, türlerine göre lisanslı firmalar ve lisanslı araçlarla toplanarak ayrıştırma tesislerine gönderiliyor. Son üç yılda toplanan 15 bin ton atık sayesinde 81 bin ağaç kesilmekten kurtarıldı. Bin 182 ton su, 36 milyon kilovat elektrik ve bin 330 ton petrol tasarrufu sağladık. Tüm bunları yeterli görmedik. Bir taraftan ilçemizde doğalgaz kullanımını artırmak ve daha temiz bir hava amacıyla önemli bir kararın altına imza attık. Tüm sorumluluğumuzu alarak Meram’ın beş mahallesinin daha doğalgaz kullanabilmesinin önünü açtık. Bu noktada yaptığımız hiçbir çalışmayı yeterli görmedik, görmüyoruz. Bu çalışmalarımız gün geçtikçe artarak devam edecek ve Meram’ı yeşiliyle, doğasıyla ve havasıyla geleceğe hazırlamaya devam edeceğiz.”

Haber Görselleri

Diğer Haberler Tüm Haberler