Haberler
“Büyük Türkiye ve bilinçli toplumun anahtarı gazetecilerdedir”

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Başkan Toru, mesajında basın çalışanlarının gece gündüz demeden, zor şartlarda canla başla çalışarak toplumu doğru bilgilendirme görevini yerine getirdiklerini söyledi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, şu görüşlere yer verdi; “Kamuoyunun hızlı, doğru ve tarafsız haber alma hakkı demokrasilerin olmazsa olmazı ve en belirgin özelliklerinden biridir. Gazeteci, insanımızın işte bu hakkını en güzel bir şekilde ülkenin dört bir köşesine fedakarca çalışarak ulaştıran kişidir. Dünyanın dört bir tarafında olup biteni vatandaşlarımıza ulaştırmanın gayretinde olan kişidir. Gazetecilik ve daha genel ifade ile habercilik mesleği, büyük özveri, gayret, azim ve fedakarlık isteyen zor şartlarda icra edilen en önemli mesleklerden biridir. Hak ve sorumluluk bilincinin güçlenmesinde, demokrasi kültürünün gelişmesinde, sağlıklı bir toplum düzeninin inşasında gazetecilerin rolü oldukça büyüktür.

Ülkenin ve dünyanın meselelerini takip edebilen, katılımcı bir toplum ancak özgür ve şeffaf bir medya ile mümkün olabilecektir. 

Türkiye geçmişte, vesayet odaklarının elinde tuttuğu medya aracılığıyla demokrasiyi, hukuku, seçilmiş hükümetleri baskı altına alma çabalarına defaten şahit olmuştur. Ancak o günler geride kalmıştır. Türkiye artık, basın özgürlüğü, en yeni iletişim teknolojileri, sosyal medya, internet gazeteciliği konularında dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Medya organları asli fonksiyonlarına dönmüş, artık sadece demokrasi standartlarımızın artmasına, ülkemizin kalkınmasına ve güçlenmesine katkı sağlayan bir hal almış, sessiz yığınların sesi olmaya, vicdanların dili olmaya başlamıştır.  Son 16 yılda ülkemiz genelinde hayata geçirilen reformlar, Türk basınının daha demokratik ve özgürlükçü bir yapıya kavuşmasına vesile olmuştur.” 

Toru, son olarak, gazetecilerin rahat çalışma koşullarına sahip, emeğinin hakkını alabildiği bir çalışma ortamına kavuşmalarının en büyük dileği olduğunu belirterek gazetecilerin ve tüm medya mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutladı ve başarılar diledi.

Oluşturulma Tarihi : 10.01.2019