Haberler
“Çanakkale ruhu ile 15 Temmuz ruhu aynı”

Meram Belediyesi tarafından düzenlenen ve Prof. Dr. Caner Arabacı’nın konuşmacı olarak katılacağı “Çanakkale Ruhu ve Yeni Türkiye” adlı konferans 18 Mart Cumartesi günü Saat 20.00’de Uluslararası Gençlik Akademisi’nde gerçekleştirilecek. Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımlayan Meram Belediye Başkanı Fatma Toru da, Türk Milleti’nin vatan sevgisinin hiç bitmeyeceğini vurgulayarak, “Çanakkale ruhu ile 15 Temmuz ruhu aynıdır” dedi.

 

Meram Belediyesi tarafından düzenlenen Meram Kültür Sanat Yaşam Etkinlikleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinlikler kapsamında 18 Mart Cumartesi günü Saat 20.00’de Prof. Dr. Caner Arabacı’nın konuşmacı olarak katılacağı “Çanakkale Ruhu ve Yeni Türkiye” adlı konferans yapılacak. Alavardı Mahallesi Fatih Caddesi No:94 adresinde bulunan Uluslararası Gençlik Akademisi’nde gerçekleştirilecek etkinliğe tüm Konyalılar davet edildi.

ÇANAKKALE RUHU YAŞIYOR

Öte yandan Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayımlayan Başkan Fatma Toru, şunları kaydetti:

“Çanakkale Zaferi; tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı uğruna canını vermekten çekinmeyen ecdadımızın en önemli kahramanlık destanlarından biridir. Vatan savunması noktasında tarihe altın harflerle kazıdığımız bu zafer, zamanının en güçlü ve donanımlı ordularına karşı inanç, vatan sevgisi, birlik, beraberlik ve dayanışma duyguları ile vermiş olduğu büyük bir mücadeledir. Bizler, vatan söz konusu olunca ölüme koşarak giden bir milletin torunları olarak 15 Temmuz’da da aynı ruhu koruduğumuza bir kez daha şahit olduk. Nasıl bizler Çanakkale ile büyüdüysek bizim evlatlarımız da 15 Temmuz destanıyla büyüyecek. Bizler Seyit Onbaşılarla, Nene Hatunlarla, Ezineli Yahyalar’la büyüdük. Bizim çocuklarımız da vatan uğruna tankların önüne yatanlarla, bayrak uğruna bir yıllık mahsulünü yakan Kazanlı amcalarla ve Vatan Kahramanı Ömer Halisdemirler’le büyüyecek. Çanakkale’deki Seyit Onbaşı ruhuyla 15 Temmuz’daki Ömer Halisdemir ruhu aynı ruhtur. Bizde bu vatan aşkı hiç bitmeyecek. Bu vesileyle Çanakkale’de, kahramanca savaşan, vatanımızı kanıyla, canıyla müdafaa eden şehitlerimizi rahmetle anarken, onların aziz emaneti olan ülkemizi koruyarak, maddi ve manevi bütün değerlerimizi daha yükseğe taşımaya devam edeceğiz.  Çanakkale Zaferi’nin 102. yıl dönümünü kutluyor, aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.” 

Oluşturulma Tarihi : 17.03.2017